• Rezultati Niso Bili Najdeni

Priprava na izvedbo fokusnih skupin

PRIPRAVA NA FOKUSNO SKUPINO S ŠTUDENTI PREDŠOLSKE VZGOJE UVOD: predstavitev, kdo sem in kaj študiram. Povabim tudi udeležence, da se kratko predstavijo.

Vsak si na majico zalepi listek z imenom.

Udeleženci izpolnijo soglasje, da soglašajo z audio snemanjem fokusne skupine v namene lažjega in verodostojnejšega interpretiranja podatkov.

Okvirno trajanje fokusne skupine: 1 ura 45 min / 2 uri 1. AKTIVNOST

Naslov

aktivnosti Proste asociacije

Trajanje Približno 15 minut

Namen Prepoznati, s katerimi pojmi/predstavami je povezan koncept participacije pri udeležencih fokusne skupine.

Cilji Prepoznati, na katerem nivoju se pojavljajo asociacije na temo participacija v vrtcu.

- Se sploh nanašajo na otroke?

- Ali ga udeleženci povezujejo s teoretičnimi koncepti, pridobljenimi v času študija (otrok kot kompetentno bitje, pravice otrok …), ali ga povezujejo z laičnimi/zdravorazumskimi predstavami in izkušnjami?

- Kakšna je razlaga/interpretacija koncepta pri udeležencih? Kako pojasnjujejo koncept participacije (predstave, stališča, pojmi)? Ali ga povezujejo v razlago, ki jo lahko označimo že za subjektivno teorijo?

Pripomočki Žogica

Potek Priprava prostora: Udeleženci sedijo v krogu.

Navodilo: Napovem igro (asociacije na temo participacija v vrtcu – otrok ne omenjam). Udeleženci si med seboj naključno podajajo žogico. Tisti, ki žogico prejme oz. zanjo prosi, pove asociacijo na temo participacija v vrtcu.

Metanje žogice poteka tako dolgo, dokler vsak udeleženec ni povedal približno treh asociacij.

Nato sledi pogovor o tem, zakaj so se posamezniki spomnili določene asociacije (udeleženci podajo lastno razlago).

Vprašanja - Bi znali prepoznati oz. ugotoviti, zakaj ste se spomnili prav določene asociacije na temo participacija v vrtcu?

- Če bi vas sodelavka v službi vprašala, kaj je to participacija, kaj bi ji odgovorili?

2. AKTIVNOST Naslov

aktivnosti Barometer mnenj

Trajanje Približno 15 minut

Namen Prepoznati odnos študentov predšolske vzgoje do participacije otrok v vrtcu.

Cilj Prepoznavanje stališč o participaciji otrok.

Pripomočki - Širok lepilni trak - Seznam trditev

Potek Priprava prostora: na tla zalepim trak (pribl. 3 m dolg) in s tem se soba razdeli na dva dela. Na eno stran postavim znak »da«, na drugo pa znak »ne«.

Navodilo: črta simbolizira mejo med »da« in »ne«. Svoje mnenje o slišanih trditvah izrazite tako, da fizično zavzemete stališče. Svoje stališče izrazite tako, da se po slišani trditvi postavite v polje »da«, »ne« ali na črto, kar pomeni– da se delno strinjate. Nato boste povedali razlog, zakaj stojite na izbranem področju. Če argumenti tistih, ki stojijo v nasprotnem delu sobe nekoga prepričajo, lahko med vajo ta spremeni svoje stališče. Vendar naloga posameznikov ni, da prepričajo druge, temveč da predstavijo svoja mnenja.

Opombe: pazim, da se ne spuščam v razprave s sodelujočimi, saj ti lahko postavijo veliko vprašanj za pojasnilo. Moja naloga je le predstavitev izjave in spodbujanje razprave med sodelujočimi.

Ko udeleženci po slišani trditvi zavzamejo stališče, si bom k trditvam zapisala, koliko udeležencev je zavzelo mnenje »da«, »ne« in koliko je bilo neopredeljenih ter koliko jih je mnenje spremenilo.

Trditve Predšolski otroci niso zgolj uporabniki vrtca ali gostje, zato bi morali v večji meri sooblikovati potek življenja v vrtcu.

Večje soodločanje otrok bi prineslo predvsem praktične težave, saj ne bi vedeli, kako uresničiti pričakovanja vseh otrok.

Otroci še nimajo dovolj znanj in izkušenj, da bi razumeli posledice svojih odločitev in sprejeli odgovornosti zanje.

Že v predšolskem obdobju je otrok sposoben spreminjati vrtec in prispevati k boljšemu življenju v skupnosti.

Otroci naj odločajo predvsem o svoji igri, vse ostale odločitve pa morajo prevzeti odrasli.

Pomembno je, da otroci ustvarjajo in uresničujejo tudi lastne zamisli in ideje, ne le izbirajo med tem, kar predlagajo odrasli.

Vprašanja - Zakaj si se postavil/-a v polje »da«/»ne«/»na črto«?

- Kakšno je tvoje mnenje o slišani trditvi?

3. AKTIVNOST Naslov

aktivnosti Priklic primera dobre prakse

Trajanje Približno 30 minut (5 minut za zapis dogodka in 25 minut za diskusijo)

Namen Prepoznati, s katerimi mnenji in razlagami udeleženci pojasnjujejo primere dobrih participativnih praks dela, in na katerih ravneh se participativne prakse dela pojavljajo (Hart).

Cilji - Prepoznati, katere prakse/vedenja udeleženci opisujejo kot dobre participativne prakse; po katerih karakteristikah jih ocenjujejo kot dobre.

- Prepoznati, na katere ravni udeleženci največkrat uvrstijo prakse participacije otrok (rutinske dejavnosti, načrtovanje in izvedba učnih dejavnosti, specifični projekti spodbujanja participacije).

- Prepoznati, na katerih stopnjah se dobre participativne prakse pojavljajo (gl.

Hart in Rutar).

- Prepoznati vlogo odraslega v primeru dobrih participativnih praks.

Pripomočki Prazni beli listi

Potek Priprava prostora: udeleženci sedijo v polkrogu.

Navodilo: pomislite na nek dogodek, aktivnost, vedenje/ravnanje vzgojitelja, ki ste ga opazovali v vrtcu, ali ste ga bili deležni v študijskem procesu in je po vašem mnenju dober primer participacije otrok. Na prazen list dogodek na kratko opišite. Liste bom ob koncu pobrala, vendar vam jih ni treba pokazati drugim.

Sledi diskusija o tem (gl. vprašanja).

Opomba: ob koncu liste poberem (služijo mi kot pripomoček za analizo in prepoznavanje stopenj participacije).

Vprašanja (- Kaj menite o tem, da se ideja participacije vnaša v vrtec?

- Je po vašem mnenju pomembno, da so participativne prakse dela prisotne v vrtčevskem vsakdanu?)

- Kaj morajo vsebovati dobre participativne prakse dela v vrtcu?

- Katere lastnosti mora vzgojiteljica imeti za izpeljavo dobre participacije otrok v vrtcu?

- Do katere mere se v načrtovanje in izvedbo naj vključuje otroke?

- Ali je lahko neka praksa samo navidezno participativna; gre lahko tudi za manipulacijo?

4. AKTIVNOST Naslov

aktivnosti Predstavitev participativnih praks v nemškem vrtcu in diskusija Trajanje Približno 40 minut (10 minut za vsako predstavitev in 15 minut za obe

diskusiji)

Namen Prepoznati mnenja udeležencev o predstavljenih videih.

Cilji - Prepoznati ideje udeležencev, kako bi predstavljeno prasko oni sami izpeljali drugače.

- Prepoznati mnenje udeležencev o vlogi vzgojitelja pri participaciji otrok.

- Prepoznati, kakšen pomen pripisujejo željam in iniciativam otrok, in kakšnega sledenju učnemu in delovnemu načrta.

Pripomočki - Powerpoint predstavitev z opisanimi izbranimi participativnimi praksami dela - Video material

Potek 1. Udeležencem predstavim powerpoint predstavitev z izbrano

participativno prakso dela iz nemškega vrtca (OTROŠKA KONFERENCA) in njene ključne značilnosti (oz. potek).

Udeležencem pokažem video o opisani praksi dela.

Sledi diskusija (gl. Vprašanja)

2. Udeležencem predstavim drugi del powepoint predstavitve z drugo participativno prakso dela iz nemškega vrtca (OTROCI VODIJO JUTRANJI KROG) in njene ključne značilnosti (oz. potek).

Udeležencem pokažem video o opisani praksi dela.

Sledi diskusija (gl. Vprašanja)

Vprašanja 1. OTROŠKA KONFERENCA:

- Prosim vas, da s skupino delite vtise in občutke ob ogledu videa.

- Kaj menite o prikazani otroški konferenci?

- Kakšna je bila vloga otrok in kakšna vloga odraslih v prikazanem primeru?

2. OTROCI VODJO JUTRANJI KROG:

- Prosim vas, da s skupino delite vtise in občutke ob ogledu videa.

- Kaj menite o tem, da jutranji krog vodi otrok?

- Kako bi to prakso lahko naredili še bolj participativno? Kaj bi spremenili/

dodali …?

- Kakšno bi po vašem mnenju moralo biti razmerje med uresničevanjem učnega in delovnega načrta vzgojiteljic in željami, iniciativami otrok?