• Rezultati Niso Bili Najdeni

Učna priprava – Gospodarstvo v domači pokrajini (4. razred)

5 Priloge

Priloga 1: Učna priprava – Gospodarstvo v domači pokrajini (4. razred)

Učna priprava:

GOSPODARSTVO V DOMAČI POKRAJINI

(4. RAZRED)

Urška Vodičar

60 OSNOVNI PODATKI:

Šola: OŠ v Ljubljani

Razred: 4. razred Datum: 6. 4. 2017 Predmet: DRUŽBA

DIDAKTIČNO-METODIČNI PODATKI:

Učna tema:

GOSPODARSTVO V DOMAČI POKRAJINI

Učna enota: Industrija v mojem domačem kraju Učne oblike:

frontalna, individualna Učne metode:

metoda razlage, metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda grafičnih izdelkov, metoda dela s slikovnim gradivom, metoda dela z informacijsko-komunikacijsko tehnologijo

Motivacijske tehnike:

slikovna demonstracija, besedna demonstracija Učna sredstva:

računalnik, platno, tabla, učbenik, beli listi, konkreten material (obleke, živila, pohištvo) Medpredmetne povezave:

Slovenščina, likovna vzgoja, geografija, naravoslovje

Novi pojmi:

Surovine, živila, izdelki, gospodarstvo, gospodarske dejavnosti, industrija, industrijske panoge, lesna industrija, papirna industrija, živilska industrija, strojna industrija, avtomobilska industrija, tekstilna industrija

Literatura:

61

• Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4 (učbenik), Rokus Klett, Ljubljana, 2014.

• Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4 (delovni zvezek), Rokus Klett, Ljubljana, 2009.

Priloge:

• Slikovno gradivo vplivov industrije na okolje in ljudi, listki z besedami

UČNI CILJI:

Glavni ali kompleksni cilji:

Učenci:

• spoznajo gospodarske in druge dejavnosti, različne poklice;

• spoznajo vlogo gospodarskih in drugih dejavnosti v domači pokrajini;

• vrednotijo vplive človeka na spreminjanje narave;

• razložijo selitve prebivalcev, vzroke in posledice selitev.

Operacionalizirani cilji:

Učenci znajo:

- opredeliti, kaj je industrija;

- našteti in opisati različne industrijske panoge;

- razložiti pojma surovina in izdelek;

- prikazati značilnosti miselnega vzorca: zapis osrednje slike, uporaba barv, puščic, risb, zapis besed z velikimi tiskanimi črkami, enakomerna razporeditev na papirju

Vzgojni:

Učenci:

- se navajajo na medsebojno pomoč in prostovoljno delo, - oblikujejo odnos (spoštovanje) do različnih poklicev

62

- pridobivajo vrednote, kot so svoboda, pravičnost, solidarnost, kritičnost, spoštovanje drugih, primeren odnos do sebe, okolja, države in narodov,

- se pripravljajo na demokratično sodelovanje in državljanstvo.

POTEK VZGOJNOIZOBRAŽEVALNIH UR: 4 ure 1. in 2. ura (2 uri)

1. UVODNI DEL (15 min)

Učitelj Vsebina - dejavnosti Miselni vzorci

Učitelj pozdravi učence. Pove jim, da bodo danes njegovi pomočniki in mu bodo pomagali pri eni mali raziskavi. Ta raziskava bo vključevala tudi uporabo miselnih vzorcev.

»Ali poznate miselne vzorce?«

»Kdo mi lahko razloži, kaj je to miselni vzorec?« bodo najprej naredili manjši primer miselnega vzorca.

Na sredino table zapiše naslov gospodarstvo in učence spodbudi, da naštejejo kar največ stvari, ki jih že vedo o tej temi. Učitelj na tablo zapisuje njihove ideje z eno ali dvema ključnima besedama. Učitelj s pomočjo učencev določi gospodarske dejavnosti in jih

Učenci povejo, kaj že vedo o miselnih vzorcih.

63 izvajajo v naši pokrajini – v Ljubljani?«

»Zakaj?«

»Katere dejavnosti se ne morejo izvajati v mestu?«

»Zakaj?«

»Kje se pa lahko?«

»Zakaj je vas majhna, mesto pa veliko?«

Pri vsaki dejavnosti, ki je zapisana na miselnem vzorcu, učitelj po učenčevih odločitvah dodaja oznako VAS ali MESTO; učenci morajo utemeljiti zakaj so se tako odločili.

Učitelj spodbudi učence, da opazujejo, katere dejavnosti so glede na oznake najbolj razvite v mestu. Učitelj učence povpraša o njihovi domači pokrajini.

»Kje stanujete, na vasi ali v mestu?«

»Kako se imenuje vaš kraj?«

»Je blizu vas kakšna tovarna, trgovina, obrt, polje …?«

Učenci razmišljajo o gospodarskih dejavnostih v domači pokrajini.

Učenci spoznavajo nekatere značilnosti in razlike o gospodarskih dejavnostih v mestu in na vasi.

Učenci razmišljajo o gospodarskih dejavnostih v domači pokrajini.

64

»Katera gospodarska dejavnost mislite, da je v Ljubljani ena pomembnejših?«

Učitelj se v miselnem vzorcu osredotoči na ključno besedo industrija in pove, da se bodo danes učili o tej temi.

2. GLAVNI DEL (65 min)

Učitelj Vsebina - dejavnosti Miselni vzorci

Učitelj učencem razdeli večje bele liste papirja, ki ga morajo pravilno prepogniti.

Učencem naroči, naj pripravijo flomastre ali barvice ter nalivno pero. Na sredino lista z modro barvo zapišejo naslov industrija. Učitelj spodbudi učence, da najprej zaprejo oči in nato zapišejo kar čim več asociacij, na katere najprej pomislijo ob tej besedi. Ko učenci zaključijo z zapisovanjem besed v svoj miselni vzorec, učitelj na hitro poslika njihove izdelke. Nato zapišemo kar čim več besed na skupni miselni vzorec na tablo. Učenci dopisujejo ideje v svoje miselne vzorce.

Učitelj razdeli učencem listke, na katerih je napisana po ena beseda. Učitelj učence spodbudi, da naj po mizi razporedijo tiste listke, za katere mislijo, da bi lahko predstavljale industrijo. Učenci utemeljijo, zakaj so izbrali določeno besedo in zakaj ne katere druge. Besede, ki so jih izbrali, zapišejo v svoj miselni vzorec.

65 Učitelj pokaže sliko pivovarne Union in

vpraša učence, ali kdo prepozna to stavbo.

»Kje pa stoji ta stavba?«

»Kaj mislite, da izdelujejo v tej stavbi?«

»Kako izdelujejo izdelke?«

»Koliko mislite, da imajo zaposlenih?«

»Ali veste iz česa izdelujejo izdelke?«

Učitelj predvaja posnetek o polnjenju plastenk pivovarne Union. in različne poklice v domači pokrajini.

Učenci razširijo svoj miselni vzorec z novo barvo oranžna.

66

»Kakšne stroje si opazil?«

S pomočjo zgornjega miselnega vzorca učitelj z učenci opredeli, kaj je industrija.

(ODMOR 5 min)

Učitelj nato pred učence postavi različne izdelke in prikaže različne slike.

1. Košara z živili 2. Košara z oblekami 3. Stole in mize

4. Papir in izdelki iz papirja 5. Slike različnih strojev iz tovarn 6. Slike iz proizvodnje

avtomobilov

S pomočjo teh skupin poimenujemo različne panoge industrije, ki jih zapišemo v miselni vzorec.

Učitelj s pomočjo izdelkov in slik učence spodbudi, da povedo, iz česa so določeni izdelki. Seznanimo jih z besedo SUROVINA.

V miselni vzorec nato pod vsako industrijsko panogo zraven navedemo primer surovine in izdelka (npr. pod tekstilno industrijo zapišemo SUROVINA: blago, IZDELEK: blago).

Učenci znajo opredeliti, kaj je industrija.

Učenci spoznajo različne industrijske panoge.

67 Prikažem svoj že izdelan miselni vzorec

in se o njem pogovorimo.

Po pogovoru učenci razmislijo, ali bi lahko na miselni vzorec sedaj vključili tudi tiste besede na listkih, ki jih na začetku niso izbrali. Svojo odločitev tudi utemeljijo.

Učitelj Vsebina - dejavnosti Miselni vzorci

Učitelj spodbudi učence, da v svojem miselnem vzorcu zraven vsake industrijske panoge narišejo slikice, ki jo predstavljajo.

Učitelj pobere izdelke in jih shrani do naslednje ure.

Učenci poznajo značilnosti različnih industrijskih panog ter le-te prikazati skozi sliko.

Učitelj Vsebina - dejavnosti Miselni vzorci

UVODNA MOTIVACIJA: str. 21 (4.

poglavje)

Za uvod učitelj učencem prebere odlomek iz knjige Lukec in njegov škorec.

O prebranem odlomku se pogovorimo.

Učenci spoznavajo vzroke in posledice za selitev.

68

»Kakšen poklic je opravljal Lukčev oče?«

»Zakaj je moral oditi v tujino?«

»Ali je kraj, kjer je živel in delal Lukčev oče, vplival na njegov zaslužek?

Učitelj Vsebina – dejavnosti Miselni vzorci

Naredimo skupni naslov vpliv industrije in povprašam učence, na kaj mislijo, da industrija vse vpliva. Zapišemo v obliki miselnega vzorca.

Učitelj učence motivira k razmišljanju s pomočjo slikovnega gradiva.

(slikovno gradivo vsebuje slike različnega vpliva na okolje, ljudi,

Učenci spoznavajo različne vplive industrije.

69 o tem, kako iz travnika nastane mesto

ter o vplivu na ljudi in otroke).

jim porodile. Pomaga tudi z vprašanji.

»Zakaj mislite, da sem vam prebrala odlomek iz knjige Lukec in njegov škorec?«

»Zakaj mislite, da smo si ogledali vse te slike?« ugotovitve, da vpliva tudi na umetnost.

Spodbudi jih, da razmislijo, na katera področja vse bi še lahko vplivala.

Učenec povezuje umetnost z industrijo.

3. ZAKLJUČNI DEL (15 min)

Učitelj Vsebina – dejavnosti Miselni vzorci

Učenci dopolnijo miselni vzorec s slikami in simboli.

4. ura

70 1. UVODNI DEL (5 min)

Učitelj Vsebina - dejavnosti Miselni vzorci

Učitelj da učencem navodilo, da ustvarijo popolnoma nov miselni vzorec z naslovom industrija. Nato

Učitelj Vsebina – dejavnosti Miselni vzorci

Učenci izdelujejo plakate.

3. ZAKLJUČNI DEL (10 min)

Učitelj Vsebina – dejavnosti Miselno vzorci

Učitelj skupaj z učenci evalvira potek ur in izdelavo miselnih vzorcev.