• Rezultati Niso Bili Najdeni

Učna priprava 3

In document 2 TEORETIČNI DEL (Strani 130-0)

UČNA PRIPRAVA ZA NARAVOSLOVJE IN TEHNIKO Študentka: Viktorija Simončič Šola: Razred: 4. b Predmet: naravoslovje in tehnika Datum: 4. 5. 2016

(sreda)

Šolska ura: 3. (10.15–11.00) 4. (11.05– 11.50)

Učna tema: snovi, svetloba

Tip učne ure: ponavljanje in utrjevanje

Učne metode: metoda didaktične igre, skupinsko delo, eksperimentalno delo Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v paru

Učni cilji za temo snovi:

Učenci znajo:

- razvrstiti, uvrstiti in urediti snovi po njihovih lastnostih (gnetljivost, stisljivost, trdota, gostota);

- pojasniti povezanost lastnosti snovi z njihovo uporabo;

- razložiti pomen simbolov za označevanje nevarnih snovi (jedko, vnetljivo, strupeno, nevarno za vodno okolje idr.);

- utemeljiti uporabo različnih posod in prostorov za shranjevanje in transport snovi (npr.

steklenice, zabojniki);

- raziskati možnosti uporabe magnetov;

- vedeti, da nekatere snovi prevajajo električni tok, nekatere pa ne;

- prikazati in razumeti, da se zmesi lahko ločijo na različne načine in da nekatere zmesi težko ločimo na sestavine;

- opisati različne načine ločevanja zmesi;

- dokazati, da segrevanje in ohlajanje povzročata spremembe lastnosti snovi;

- utemeljiti pomen ločenega zbiranja odpadkov in razvrstiti odpadke v zabojnike za ločevanje;

- izdelati uporabne predmete iz različnih papirnih gradiv;

- izvajati poskuse po navodilih.

Učni cilji za temo svetloba:

Učenci znajo:

- odkriti povezanost nastanka dneva in noči z vrtenjem zemlje okoli svoje osi;

- dokazati, da se dan zvezno prevesi v noč in da je vmes mrak;

- razložiti, zakaj se dan in noč razlikujeta po osvetljenosti;

- poznati lastnosti svetlobe in pogoje, ki nam omogočajo, da predmete vidimo;

- dokazati, da telesa vidimo, če svetloba prihaja od njih v naše oči;

- prikazati, da se svetlobni žarki iz svetila širijo naravnost in na vse strani;

- izvajati poskuse po navodilih.

Učna sredstva in učni pripomočki: tabela za razdelitev v skupine, igra svetlobna zmešnjava (2), igra loči ali združi (2), igra vrtiljak snovi (2); vsi pripomočki za posamezno igro so zapakirani skupaj z igro.

Viri in literatura:

Brumen, M., Hajdinjak, L., Kruder, B., Pufič, T. (2004). Naravoslovje in tehnika 4. Učbenik za naravoslovje in tehniko v 4. Razredu devetletnega osnovnošolskega izobraževanja. Ljubljana:

Tehniška založba Slovenije.

Skribe Dimec, D. idr. (2006). Raziskujemo, gradimo 4. Učbenik. Ljubljana: DZS.

Kolma, A., Mati Djuraki, D., Furlan, I., Žibert, J., Klajnšek Gunde, M., Jaklin, M., Jerman, R.

(2009). Naravoslovje in tehnika 4. Delovni zvezek za 4. Razred osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett.

Kolma, A., Mati Djuraki, D., Furlan, I., Žibert, J., Klajnšek Gunde, M., Jaklin, M., Jerman, R.

(2006). Naravoslovje in tehnika 4. Učbenik za 4. Razred osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett.

Mežnar, P., Slevec, M., Štucin, A. (2014). Radovednih pet. Naravoslovje in tehnika 4. Samostojni delovni zvezek za naravoslovje in tehniko v 4. Razredu osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett Vodopivec, I., Popotnik, A., Gostinčar Blagotinšek, A., Skribe Dimec, D. in Balon, A. (2011).

Učni načrt. Program osnovna šola. Naravoslovje in tehnika. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo

Kolar, M., Krnel, D. in Velkavrh, A. (2011) Učni načrt. Program osnovna šola. Spoznavanje okolja. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo

Opomba: z mentorico si že pred uro razdeliva, katera bo opazovala katero igro oz. skupino.

UVODNI DEL Čas Dejavnost

3 min

Učencem povem, da bodo danes ponovno igrali igre, le da bodo v nekaterih skupinah igre zamenjane. Povem jim, da sem poskušala glede na njihove povratne informacije, ki so jih dali v vprašalnikih, igre dopolniti in izboljšati. Povem jim, da bo vsaka skupina dobila list, na katerega bo cela skupina oz. kdorkoli v skupini zapisal pozitivne ali negativne opombe, ki se bodo pojavile med igranjem (glede nalog, navodil, razumljivosti, pripomočkov, materialov,

…) (Priloga 9). Povem tudi, da bodo po igranju morali izpolniti vprašalnik.

Prosim jih, da preuredijo učilnico tako, da postavijo po 4 mize skupaj (ali 2, če so te večje).

Na prosojnici pokažem razdelitev v posamezne skupine. Učence opozorim, da naj pred igranjem dobro preberejo navodila, poudarim tudi, naj se igrajo v tišini. Če ima med igro kdo kakšno vprašanje, naj dvigne roko. Iz vsake skupine pokličem posameznika, da pride po škatlo z igro.

1. ura Čas Dejavnost

42 min

Učenci igrajo igre po skupinah.

Z mentorico opazujeva igranje učencev. Če kdo dvigne roko, se mu približam in mu prisluhnem.

Učenci imajo po koncu ure odmor.

2. Ura Čas Dejavnost

15 min

Po odmoru se vrnejo k igri. Učencem pustim, da igro igrajo še 15 minut.

Po tem času jih prosim, da pospravijo vse pripomočke in materiale nazaj v škatlo, tako kot so jih dobili na začetku. Prosim jih, naj škatle prinesejo h katedru.

7.2 Didaktične igre Priloga 6: Svetlobna zmešnjava

SVETLOBNA ZMEŠNJAVA

NAVODILA ZA UČITELJA

Učitelj pripravi vse pripomočke in materiale za izvajanje poskusov. Učence opozori, da ne pišejo po nalogah, temveč na priložen list papirja. Za nalogi 3 in 14 učitelj natisne dodatno križanko in paleto, da učenci lahko izpolnijo nalogo. Pri 15. nalogi učencem dovoli uporabo pametnega telefona ali jim priskrbi napravo (z internetno povezavo). Na koncu igre preveri, ali so vsi pripomočki pospravljeni. Učitelj spremlja igro in je na voljo učencem za morebitna vprašanja in pojasnila.

SVETLOBNA ZMEŠNJAVA

PRAVILA IGRE

Igro igrajo 4 igralci. Razdelijo si vloge sodnika, bankirja, izvajalca in pomočnika. Igralci si med igranjem menjajo vloge in jo odigrajo vsaj enkrat.

ZAČETEK IGRE

Na začetku igre vsak igralec dobi mošnjiček, v katerega skozi celo igro spravlja svoje imetje (žetone, kartice, točke), ki ga zasluži, in ga skrbno varuje. Mošnjiček vedno ostane pri istem igralcu in se z menjavo vlog ne menja. Na začetku vsak igralec prejme enako število imetja: 3 žetone in kartico za menjavo vlog.

POMEN KARTIC, ŽETONOV in TOČK

Žetoni – so namenjeni kupovanju nalog. Vsak igralec na začetku igre dobi 3 žetone.

Izvajalec v banki vplača 1 žeton. Bankir mu v žrebanje ponudi naloge, ki jih izvajalec izžreba. Vsak igralec lahko samo enkrat v igri z žetonom kupi kartico za menjavo vlog, če jo je kateri od igralcev že uporabil in je katera kartica v banki.

Kartica Menjava vlog – je namenjena menjavi vlog kadarkoli v igri.

Vsak igralec na začetku dobi eno kartico za menjavo vlog in jo lahko uveljavi kadarkoli v igri. Vse kartice ne morejo biti uveljavljene hkrati.

Igralec v banki vloži kartico za menjavo vlog in ostalim igralcem sporoči menjavo vlog.

Pomembno je, da lahko vsak igralec samo enkrat igra posamezno vlogo (npr. če je igralec na začetku bil sodnik, potem v igri ne more biti več sodnik, razen če je že odigral ostale tri vloge).

Izvajalec mora uporabiti kartico za menjavo vlog v primeru, če porabi vse žetone za kupovanje nalog. Kartico za menjavo vlog lahko kupiš z žetonom, ne moreš pa je zamenjati za žeton.

Točke – so shranjene v banki in jih igralec doseže z nalogo. Koliko točk dobi posamezen igralec, je navedeno v posamezni nalogi/rešitvi. Točke deli bankir.

MENJAVA VLOG

10 TOČK

navodila za naloge vrne v banko. Bankir razdeli točke in izvajano nalogo postavi na drug kupček (kamor odlaga že izvajane naloge).

Stopenjske kartice – ko igralec doseže določeno število točk, v banki izmenja svoje točke za stopenjsko kartico.

Točke in stopenjske kartice se zamenjajo na naslednji način:

50 točk = 1. stopnja oz. kartica za zlato stopnjo

(Primer: če ima izvajalec v mošnjičku 50 točk in kartico za 3. stopnjo, potem vse to skupaj zamenja za kartico 4. stopnje)

OSTALI PRIPOMOČKI

Pri nekaterih nalogah v igri je potrebno uporabiti tudi nekatere pripomočke. Po uporabi pripomočke vrnemo v škatlo.

Pripomočki:

- priponke z imeni igralca (sodnik, bankir, izvajalec, pomočnik)

- mošnjiček za igralca (vanj shrani svoje imetje),

Pripomočki za sodnika:

SODNIK BANKIR IZVAJALEC POMOČNIK

Pripomočki v škatli:

- ravnilo, - šablona,

- vrtavke z različnimi barvami, - 3 kratke lesene palčke, - filtrirni listki,

- 3 kozarci za vodo,

- flomastri (črna, modra, rdeča, vijolična, zelena, rjava),

- 2 ročni svetilki,

- namizna svetilka, - 2 zajčka na palčki, - posoda,

- voda, - zrcalo, - bel list papirja, - svinčnik,

- prirezana piramida iz prozorne folije, sestavljena iz štirih trapezov

Pripomočki za banko:

- blagajna - žetoni

- kartice Menjava vlog

- točke

- stopenjske kartice - naloge za žrebanje

POSAMEZNE VLOGE SODNIK

Sodnik ima v rokah Knjigo pravice, v kateri so vse rešitve za posamezne naloge. Sodnikova naloga je, da v knjigi poišče številko naloge, ki jo je izžrebal izvajalec, spremlja delo izvajalca in pomočnika ter preverja pravilnost rešitev. Sodnik rešitve preverja sproti. Prav tako je pozoren na to, kar izvajalec in pomočnik povesta, saj na nekatere naloge odgovorita le ustno. Njegova naloga je tudi nadziranje blagajnika, da ta iz blagajne ne bi izmaknil kakšnega pomembnega kosa, ki pripada banki. Sodnik mora biti pravičen in ne sme kaznovati ali prikrajšati koga za njegove točke.

Sodnik skrbi tudi za to, da so pripomočki vrnjeni na svoje mesto.

BANKIR

Bankir posluje z žetoni, točkami, stopenjskimi karticami, nalogami in karticami za menjavo vlog. Je varuh blagajne in nalog. Izvajalec v banki za en žeton kupi nalogo. Bankir žeton spravi v banko, in ne v svoj mošnjiček. Izvajalcu ponudi v žreb naloge. Po izvajani nalogi in preverjanju pravilnosti s strani sodnika, blagajnik po navodilih iz naloge/rešitev posameznikom dodeli njihove zaslužene točke.

Nalogo, ki jo je izvajalec izvajal, odloži na drug kupček, kjer so že izvajane naloge.

Bankirjeva naloga je tudi izmenjevanje točk za stopenjske kartice. Ko igralec (izvajalec, pomočnik, sodnik in tudi bankir) dobi doseženo število točk, jih lahko zamenja za stopenjsko kartico.

IZVAJALEC

Izvajalec je igralec, ki izvaja naloge. Izvajalec v banki vplača en žeton. Bankir mu ponudi kupček z nalogami in izvajalec iz kupčka izvleče eno nalogo. Po navodilih iz naloge in s pripomočki (če jih naloga zahteva) opravi svoje delo. Rešitve nalog zapisuje na list papirja, in ne piše po izžrebanih nalogah. Pri pripravi pripomočkov in izvajanju nalog mu pomaga pomočnik. Ali je naloga opravljena, oceni sodnik. Po končani nalogi se izvajalcu in ostalim razdeli toliko točk, kot je navedeno v nalogi/rešitvah. S pomočnikom pospravita pripomočke, če sta jih pri nalogi potrebovala.

Če v navodilih naloge ni posebej napisano, kdo izvaja kateri del naloge, potem izvajalec in pomočnik delata skupaj.

Če izvajalcu zmanjka žetonov za žrebanje nalog, mora uporabiti kartico za menjavo vlog.

Znak pomeni, da na vprašanje ali nalogo odgovori ustno. Pozoren je, da mu sodnik prisluhne, da lahko preveri odgovor.

POMOČNIK

Pomočnik je vedno ob strani izvajalca. Pomaga mu pri izvajanju nalog, ki jih ta izžreba. Pomaga mu s pripravljanjem in pospravljanjem pripomočkov ali z izvajanjem nalog.

Če v navodilih naloge ni posebej napisano, kdo izvaja kateri del naloge, potem izvajalec in pomočnik delata skupaj.

1. NALOGA: REBUS PRIPOMOČKI: pisalo

1 2 3 4 5 1 2 3 1 2 3 4

__ __ __ __ __ __ __ __

IZVAJALEC: 30 točk POMOČNIK: 20 točk BANKIR: 10 točk SODNIK: 10 točk

2. NALOGA: REBUS PRIPOMOČKI: pisalo

1 2 3 4 5 6 7 8 1 2 3 4 5 6 __ __ __ __ __

IZVAJALEC: 30 točk POMOČNIK: 20 točk BANKIR: 10 točk SODNIK: 10 točk

3. NALOGA: KRIŽANKA PRIPOMOČKI: pisalo

Rešite križanko, da boste dobil odgovor na vprašanje. Križanko rešite na dodatni natisnjen list v mapi dodatne kopije.

Kaj se mora zgoditi s svetlobo, da lahko vidimo, kakšen je predmet?

__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ od predmeta.

1 2

3 4

5 6 7 8

9 10

11 12 13 14

15

16

1 – Kaj nastane na tleh, če se postaviš s hrbtom obrnjen proti soncu?

2 – Ko sije sonce, dež prši, razpne čez mesta se, vasi, razpne se kakor slavolok v vseh barvah čez neba obok.

3 – Predmet, ki navadno visi na steni in v katerem vidiš svoj odsev.

4 – Kar je izdelano, ima določeno barvo, obliko, velikost in je oprijemljivo.

5 – Ko je v prostoru temno, jo prižgem, da lahko vidim.

6 – Čutilo za vid.

7 – Zaznavamo jih z očmi. V mavrici jih je veliko.

8 – Predmet, ki ga oseba uporablja, če slabo vidi.

9 – Je glavni vir svetlobe na zemlji.

10 – Predmet, ki ga uporabimo, kadar je tema in zmanjka elektrike; ima plamen.

11 – Čas teme od sončnega zahoda do vzhoda.

12 – Čas, ko je na nebu sonce, smo budni in počnemo mnogo reči.

13 – Pisala, ki jih uporabljamo za barvanje; so različnih barv.

14 – Predmeti, ki oddajajo svetlobo.

15 – Je zelo vroč, ima plamene in ga zakurimo, kadar nam je hladno.

16 – Na nebu so, ko je zunaj tema in je jasno nebo.

IZVAJALEC: 90 točk POMOČNIK: 60 točk BANKIR: 30 točk SODNIK: 40 točk

4. NALOGA: PRAV/NAROBE Povej, ali je trditev pravilna ali napačna.

TRDITEV

1. Sonce oddaja svetlobo, ki je nujna za življenje na zemlji. PRAV NAROBE 2. Dan in noč se nenehno izmenjujeta. Podnevi je tema, ponoči pa svetlo. PRAV

NAROBE 3. Ko dan prehaja v noč, nastopi mrak. Tudi zjutraj, preden se zdani, je še mračno. PRAV

NAROBE 4. V popolni temi ne vidimo ničesar. Svetloba nam omogoča, da stvari vidimo. PRAV

NAROBE 5. Baterije, svetilke, sveča, ogenj in sonce niso svetila. PRAV

NAROBE 6. Ponoči zemljo osvetli tudi luna. Luna oddaja lastno svetlobo. PRAV

NAROBE 7. Senca nastane, ko svetloba pade na predmet, skozi katerega prodre in za njim

nastane senca.

PRAV NAROBE

8. Bela svetloba je le vidni del svetlobe. PRAV

NAROBE 9. Bela svetloba je sestavljena iz mavričnih barv (rdeča, oranžna, rumena, zelena,

svetlo modro, temno modra, vijolična).

PRAV NAROBE 10. Prisojna pobočja so manj sončna in poraščena kot osojna. PRAV

NAROBE

5. NALOGA: OPTIČNE ILUZIJE PRIPOMOČKI: ravnilo

Odgovori na naslednja vprašanja.

Katera črta je daljša?

Zakaj misliš, da vidimo drugače?

Ali so črte na zgornji sliki ravne?

Zakaj misliš, da vidimo drugače?

IZVAJALEC: 50 točk POMOČNIK: 40 točk BANKIR: 20 točk SODNIK: 30 točk

6. NALOGA: OPTIČNE ILUZIJE

PRIPOMOČKI: ravnilo, šablona ali šestilo ali zamašek od plastenke Odgovori na naslednja vprašanja.

Preveri, ali je obroč okrogel.

Zakaj misliš, da vidimo drugače?

Preveri, ali so vse tri postave enako velike.

Zakaj misliš, da vidimo drugače?

IZVAJALEC: 50 točk POMOČNIK: 40 točk BANKIR: 20 točk SODNIK: 30 točk

7. NALOGA: PISANE VRTAVKE

Pravimo, da je svetloba bele barve. Dokaži, da je bela svetloba sestavljena iz mavričnih barv.

PRIPOMOČKI: vrtavke z različnimi barvami NAVODILA:

1. Vrtavka s številko 1 ima sedem barv (rdeča, oranžna, rumena, zelena, svetlo in temno modra, vijolična). Vrtavko močno zavrti. Kaj opaziš?

2. Zavrti tudi druge vrtavke. Kaj opaziš? Kakšno barvo vidimo, ko zavrtimo naslednje vrtavke?

- Modro-zeleno-rdeča vrtavka - Rdeče-modra vrtavka - Rdeče-zelena vrtavka - Rumeno-rdeča vrtavka - Modro-zelena vrtavka - Modro-rumena vrtavka

3. Kaj misliš, zakaj vidimo drugačno barvo vrtavke, kot so njeni deli?

IZVAJALEC: 60 točk POMOČNIK: 50 točk BANKIR: 20 točk

8. NALOGA: BARVNE PIKE

Ali vidiš števila v posameznih barvnih krogih? Povej, katera števila vidiš.

Zanimivost: ljudje z barvno slepoto ne razločijo nekaterih barv. Običajno ne razločijo zelene in rdeče, v krogih pa ne vidijo številke.

IZVAJALEC: 30 točk POMOČNIK: 20 točk BANKIR: 10 točk SODNIK: 10 točk

9. NALOGA: LOČEVANJE BARVIL

Barvasti predmeti odbijajo svetlobo nekaterih barv, saj so obarvani z barvili. Različni barve flomastrov so sestavljene iz različnih barvil. S pomočjo naslednjega postopka boš lahko ločil različna barvila v določenem flomastru.

PRIPOMOČKI: pisalo, ravnilo, 3 kratke lesene palčke, filtrirni listki, 3 kozarci za vodo, 3 različni flomastri (črna, modra, rdeča, vijolična, zelena, rjava)

Navodila

1. Izberi si 3 barve flomastrov v škatli.

2. Na daljši del vsakega filtrirnega listka z enim od flomastrov naredi črto 2 cm od kratkega roba (glej skico desno).

3. Na mestu, kjer je filtrirni listek prepognjen, ga obesi čez kratko leseno palčko.

4. V vsak kozarec natoči malo manj kot 1 cm vode.

5. V vsak kozarec postavi 1 filtrirni listek s črto s flomastrom, tako kot kaže skica levo. Listek postavi tako, da se ne bo dotikal stene kozarca in bo črta narejena s flomastrom nad gladino.

6. Postopek je končan, ko voda pride do kratke lesene palčke. Takrat filtrirni listek vzameš iz kozarca, ga posušiš in lahko shraniš.

Pozor!

Postopek ločevanja barvil poteka dlje časa. Med izvajanjem te naloge lahko brez žetona izžrebaš še eno nalogo in jo rešiš. V tem času bodo barvila opravila svojo nalogo.

Katere tri barve flomastrov si izbral? Iz katerih barvil je sestavljena vsaka izbrana barva flomastra?

Kaj misliš, kako deluje ločevanje barvil na način, kot si ga sam izvedel?

IZVAJALEC: 90 točk POMOČNIK: 60 točk BANKIR: 30 točk

2 cm

1 cm

10. NALOGA: SENCE PREDMETOV PRIPOMOČKI: 2 ročni svetilki, 2 zajčka

NAVODILA: Pri nalogi sodeluje tudi bankir. Bankir počasi bere Zgodbo o zajčku. Kjer je v zgodbi narisan znak # se ustavi in počaka, da izvajalec in pomočnik s pomočjo ročnih svetilk in zajčkov odigrata prizor na steni ali beli tabli. Sodnikova naloga je, da prisluhne in preverja rešitve. Z namigi zapisanimi v Knjigi pravice pomaga le v primeru, če izvajalec in pomočnik ne bosta vedela, kako odigrati prizora.

ZGODBA O ZAJČKU

Na zemljo je zjutraj posvetilo veliko rumeno toplo sonce. # Iz zajčjega gnezda je pokukal zajček in pomežiknil proti soncu. # Zajček je pretegnil svoje zaspane tačke ter trikrat poskočil gor # in trikrat levo in desno. # Mimo je priskakljal mali zajček in mu zaželel dobro jutro. # Zajčku je postalo dolgčas in se je odpravil na potep. # Nato pa je v daljavi zagledal lepo zajčico, ki se mu je začela približevati. # Ko je prišla blizu, sta se spoznala tako, da sta se ovohala s smrčki. # Ker sta si bila res zelo všeč, sta si ustvarila družino in imela dva mala zajčka. # Bili so velika srečna družina.

IZVAJALEC: 90 točk POMOČNIK: 70 točk BANKIR: 20 točk SODNIK: 40 točk

11. NALOGA: SENCE Z ROKAMI PRIPOMOČKI: ročna svetilka

NAVODILA: Rahlo zatemnite prostor. Pomočnik naj drži baterijo in jo usmeri pred belo steno ali tablo. Izvajalec naj z rokami, kot je prikazano na slikah, oblikuje sence. Ugotovite, katere živali so oblikovane iz senc.

IZVAJALEC: 40 točk POMOČNIK: 30 točk BANKIR: 10 točk SODNIK: 20 točk

12. NALOGA: SENCE Z ROKAMI PRIPOMOČKI: ročna svetilka

NAVODILA: Rahlo zatemnite prostor. Pomočnik naj drži baterijo in jo usmeri pred belo steno ali tablo. Izvajalec naj z rokami, kot je prikazano na slikah, oblikuje sence. Ugotovite, katere živali so oblikovane iz senc.

IZVAJALEC: 40 točk POMOČNIK: 30 točk BANKIR: 10 točk SODNIK: 20 točk

13. NALOGA: NAREDI MAVRICO

Sončna svetloba in svetloba električne žarnice sta videti brezbarvni. Pravimo, da sta beli. V resnici sta mešanici različnih barv (mavričnih barv). Da svetloba, ki jo vidimo, v resnici ni bela, lahko dokažeš z naslednjim poskusom, kjer lahko narediš mavrico.

PRIPOMOČKI: posoda, voda, zrcalo, namizna svetilka, bel list papirja

NAVODILA

1. Če je le mogoče, pri poskusu uporabi sončno svetlobo in ga izvajaj na okenski polici.

2. Posodo napolni z vodo in vanjo postrani postavi zrcalo.

3. Snop sončne svetlobe ali snop svetlobe namizne svetilke naj pada na del zrcala v vodi.

4. Pred zrcalo postavi bel list.

5. Premikaj potopljeno zrcalo v vodi, da se bo odsev (»zajček«) pojavil na listu papirja in boš videl ozek pas mavrične svetlobe.

1. Katere barve so se pojavile na listu papirja?

2. Kaj misliš, kako je lahko nastala mavrica? Kako deluje posoda z vodo in zrcalom?

3. Kaj misliš, ali bi s pomočjo nastalega poskusa znal razložiti zakaj in kako nastane mavrica v naravi?

IZVAJALEC: 80 točk POMOČNIK: 60 točk BANKIR: 20 točk

PAS MAVRIČNE SVETLOBE

14. NALOGA: POIŠČI PREDMETE PRIPOMOČKI: barvice, pisalo

NALOGA: V razredu poiščite vsaj 5 različnih predmetov različnih barv. Iz njih sestavi barvno paleto tako, da v posamezen krog zapišeš ime predmeta in krog pobarvaš v barvi predmeta. Paleto izpolnite in pobarvajte na dodaten natisnjen list v mapi dodatne kopije.

15. NALOGA: 3D SLIKA

Tridimenzionalna slika (3D slika) je slika, ki ima tri razsežnosti: širino, dolžino in višino. Ni samo ravna ploskev, ampak ima tudi širino oz. globino. S pomočjo pametnega telefona boste

Tridimenzionalna slika (3D slika) je slika, ki ima tri razsežnosti: širino, dolžino in višino. Ni samo ravna ploskev, ampak ima tudi širino oz. globino. S pomočjo pametnega telefona boste

In document 2 TEORETIČNI DEL (Strani 130-0)