• Rezultati Niso Bili Najdeni

UČNE PRIPRAVE

In document 2 TEORETIČNI DEL (Strani 126-0)

Priloga 2: Opazovalni list

7.1 UČNE PRIPRAVE

UČNA PRIPRAVA ZA NARAVOSLOVJE IN TEHNIKO Študentka: Viktorija Simončič Šola: Razred: 4. b Predmet: naravoslovje in tehnika Datum: 13. 4. 2016

(sreda)

Šolska ura: 3. (10.15–11.00) 4. (11.05–11.50)

Učna tema: snovi, svetloba

Tip učne ure: ponavljanje in utrjevanje

Učne metode: metoda didaktične igre, skupinsko delo, eksperimentalno delo Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v paru

Učni cilji za temo snovi:

Učenci znajo:

- razvrstiti, uvrstiti in urediti snovi po njihovih lastnostih (gnetljivost, stisljivost, trdota, gostota), - pojasniti povezanost lastnosti snovi z njihovo uporabo;

- razložiti pomen simbolov za označevanje nevarnih snovi (jedko, vnetljivo, strupeno, nevarno za vodno okolje idr.);

- utemeljiti uporabo različnih posod in prostorov za shranjevanje in transport snovi (npr.

steklenice, zabojniki);

- raziskati možnosti uporabe magnetov;

- vedeti, da nekatere snovi prevajajo električni tok, nekatere pa ne;

- prikazati in razumeti, da se zmesi lahko ločijo na različne načine in da nekatere zmesi težko ločimo na sestavine;

- opisati različne načine ločevanja zmesi;

- dokazati, da segrevanje in ohlajanje povzročata spremembe lastnosti snovi;

- utemeljiti pomen ločenega zbiranja odpadkov in razvrstiti odpadke v zabojnike za ločevanje;

- izdelati uporabne predmete iz različnih papirnih gradiv;

- izvajati poskuse po navodilih.

Učni cilji za temo svetloba:

Učenci znajo:

- odkriti povezanost nastanka dneva in noči z vrtenjem zemlje okoli svoje osi;

- dokazati, da se dan zvezno prevesi v noč in da je vmes mrak;

- razložiti, zakaj se dan in noč razlikujeta po osvetljenosti;

- poznati lastnosti svetlobe in pogoje, ki nam omogočajo, da predmete vidimo;

- dokazati, da telesa vidimo, če svetloba prihaja od njih v naše oči;

- prikazati, da se svetlobni žarki iz svetila širijo naravnost in na vse strani;

- izvajati poskuse po navodilih.

Učna sredstva in učni pripomočki: tabela za razdelitev v skupine, igra svetlobna zmešnjava (2), igra loči ali združi (2), igra vrtiljak snovi (2); vsi pripomočki za posamezno igro so zapakirani skupaj z igro.

Viri in literatura:

Brumen, M., Hajdinjak, L., Kruder, B., Pufič, T. (2004). Naravoslovje in tehnika 4. Učbenik za naravoslovje in tehniko v 4. Razredu devetletnega osnovnošolskega izobraževanja. Ljubljana:

Tehniška založba Slovenije.

Skribe Dimec, D. idr. (2006). Raziskujemo, gradimo 4. Delovni zvezek. Ljubljana: DZS.

Kolma, A., Mati Djuraki, D., Furlan, I., Žibert, J., Klajnšek Gunde, M., Jaklin, M., Jerman, R.

(2009). Naravoslovje in tehnika 4. Delovni zvezek za 4. Razred osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett.

Kolma, A., Mati Djuraki, D., Furlan, I., Žibert, J., Klajnšek Gunde, M., Jaklin, M., Jerman, R.

(2006). Naravoslovje in tehnika 4. Učbenik za 4. Razred osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett.

Mežnar, P., Slevec, M., Štucin, A. (2014). Radovednih pet. Naravoslovje in tehnika 4. Samostojni delovni zvezek za naravoslovje in tehniko v 4. Razredu osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett Vodopivec, I., Popotnik, A., Gostinčar Blagotinšek, A., Skribe Dimec, D. in Balon, A. (2011).

Učni načrt. Program osnovna šola. Naravoslovje in tehnika. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo

Kolar, M., Krnel, D. in Velkavrh, A. (2011) Učni načrt. Program osnovna šola. Spoznavanje okolja. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo

Opomba: z mentorico si že pred uro razdeliva, katera bo opazovala katero igro oz. skupino.

UVODNI DEL Čas Dejavnost

3 min

Učencem namignem, da se bomo danes celi dve uri igrali. Pokažem jim, da imam s seboj igre, ki jih bodo oni čisto prvi preizkusili. Povem jim, da bo vsaka skupina dobila list, na katerega bo cela skupina oz. kdorkoli v skupini zapisal pozitivne ali negativne opombe, ki se bodo pojavile med igranjem (glede nalog, navodil, razumljivosti, pripomočkov, materialov, …) (Priloga 9). Povem tudi, da bodo po igranju morali izpolniti vprašalnik.

Prosim jih, da preuredijo učilnico tako, da postavijo po 4 mize skupaj (ali 2, če so te večje).

Na prosojnici pokažem razdelitev v posamezne skupine. Učence opozorim, da naj pred igranjem dobro preberejo navodila, poudarim tudi, naj se igrajo v tišini. Če ima med igro kdo kakšno vprašanje, naj dvigne roko. Iz vsake skupine pokličem posameznika, da pride po škatlo z igro.

1. ura Čas Dejavnost

42 min

Učenci igrajo igre po skupinah.

Z mentorico opazujeva igranje učencev. Če kdo dvigne roko, se mu približam in mu prisluhnem.

Učenci imajo po koncu ure odmor.

2. ura Čas Dejavnost

15 min

Po odmoru se vrnejo k igri. Učencem pustim, da igro igrajo še 15 minut.

Po tem času jih prosim, da pospravijo vse pripomočke in materiale nazaj v škatlo, tako kot so jih dobili na začetku. Prosim jih, naj škatle prinesejo h katedru.

Priloga 4: Učna priprava 2

UČNA PRIPRAVA ZA NARAVOSLOVJE IN TEHNIKO Študentka: Viktorija Simončič Šola: Razred: 4. b Predmet: naravoslovje in tehnika Datum: 20. 4. 2016

(sreda)

Šolska ura: 3. (10.15–11.00) 4. (11.05 – 11.50)

Učna tema: snovi, svetloba

Tip učne ure: ponavljanje in utrjevanje

Učne metode: metoda didaktične igre, skupinsko delo, eksperimentalno delo Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v paru

Učni cilji za temo snovi:

Učenci znajo:

- razvrstiti, uvrstiti in urediti snovi po njihovih lastnostih (gnetljivost, stisljivost, trdota, gostota);

- pojasniti povezanost lastnosti snovi z njihovo uporabo;

- razložiti pomen simbolov za označevanje nevarnih snovi (jedko, vnetljivo, strupeno, nevarno za vodno okolje idr.);

- utemeljiti uporabo različnih posod in prostorov za shranjevanje in transport snovi (npr.

steklenice, zabojniki);

- raziskati možnosti uporabe magnetov;

- vedeti, da nekatere snovi prevajajo električni tok, nekatere pa ne;

- prikazati in razumeti, da se zmesi lahko ločijo na različne načine in da nekatere zmesi težko ločimo na sestavine;

- opisati različne načine ločevanja zmesi;

- dokazati, da segrevanje in ohlajanje povzročata spremembe lastnosti snovi;

- utemeljiti pomen ločenega zbiranja odpadkov in razvrstiti odpadke v zabojnike za ločevanje;

- izdelati uporabne predmete iz različnih papirnih gradiv;

- izvajati poskuse po navodilih.

Učni cilji za temo svetloba:

Učenci znajo:

- odkriti povezanost nastanka dneva in noči z vrtenjem zemlje okoli svoje osi;

- dokazati, da se dan zvezno prevesi v noč in da je vmes mrak;

- razložiti, zakaj se dan in noč razlikujeta po osvetljenosti;

- poznati lastnosti svetlobe in pogoje, ki nam omogočajo, da predmete vidimo;

- dokazati, da telesa vidimo, če svetloba prihaja od njih v naše oči;

- prikazati, da se svetlobni žarki iz svetila širijo naravnost in na vse strani;

- izvajati poskuse po navodilih.

Učna sredstva in učni pripomočki: tabela za razdelitev v skupine, igra svetlobna zmešnjava (2), igra loči ali združi (2), igra vrtiljak snovi (2); vsi pripomočki za posamezno igro so zapakirani skupaj z igro.

Viri in literatura:

Brumen, M., Hajdinjak, L., Kruder, B., Pufič, T. (2004). Naravoslovje in tehnika 4. Učbenik za naravoslovje in tehniko v 4. Razredu devetletnega osnovnošolskega izobraževanja. Ljubljana:

Tehniška založba Slovenije.

Skribe Dimec, D. idr. (2006). Raziskujemo, gradimo 4. Učbenik. Ljubljana: DZS.

Kolma, A., Mati Djuraki, D., Furlan, I., Žibert, J., Klajnšek Gunde, M., Jaklin, M., Jerman, R.

(2009). Naravoslovje in tehnika 4. Delovni zvezek za 4. Razred osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett.

Kolma, A., Mati Djuraki, D., Furlan, I., Žibert, J., Klajnšek Gunde, M., Jaklin, M., Jerman, R.

(2006). Naravoslovje in tehnika 4. Učbenik za 4. Razred osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett.

Mežnar, P., Slevec, M., Štucin, A. (2014). Radovednih pet. Naravoslovje in tehnika 4. Samostojni delovni zvezek za naravoslovje in tehniko v 4. Razredu osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett Vodopivec, I., Popotnik, A., Gostinčar Blagotinšek, A., Skribe Dimec, D. in Balon, A. (2011).

Učni načrt. Program osnovna šola. Naravoslovje in tehnika. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo

Kolar, M., Krnel, D. in Velkavrh, A. (2011) Učni načrt. Program osnovna šola. Spoznavanje okolja. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo

Opomba: z mentorico si že pred uro razdeliva, katera bo opazovala katero igro oz. skupino.

UVODNI DEL

kdorkoli v skupini zapisal pozitivne ali negativne opombe, ki se bodo pojavile med igranjem (glede nalog, navodil, razumljivosti, pripomočkov, materialov, …) (Priloga 9). Povem tudi, da bodo po igranju morali izpolniti vprašalnik.

Prosim jih, da preuredijo učilnico tako, da postavijo po 4 mize skupaj (ali 2, če so te večje).

Na prosojnici pokažem razdelitev v posamezne skupine. Učence opozorim, da naj pred igranjem dobro preberejo navodila, poudarim tudi, naj se igrajo v tišini. Če ima med igro kdo kakšno vprašanje, naj dvigne roko. Iz vsake skupine pokličem posameznika, da pride po škatlo z igro.

1. ura Čas Dejavnost

42 min

Učenci igrajo igre po skupinah.

Z mentorico opazujeva igranje učencev. Če kdo dvigne roko, se mu približam in mu prisluhnem.

Učenci imajo po koncu ure odmor.

2. ura Čas Dejavnost

15 min

Po odmoru se vrnejo k igri. Učencem pustim, da igro igrajo še 15 minut.

Po tem času jih prosim, da pospravijo vse pripomočke in materiale nazaj v škatlo, tako kot so jih dobili na začetku. Prosim jih, naj škatle prinesejo h katedru.

Priloga 5: Učna priprava 3

UČNA PRIPRAVA ZA NARAVOSLOVJE IN TEHNIKO Študentka: Viktorija Simončič Šola: Razred: 4. b Predmet: naravoslovje in tehnika Datum: 4. 5. 2016

(sreda)

Šolska ura: 3. (10.15–11.00) 4. (11.05– 11.50)

Učna tema: snovi, svetloba

Tip učne ure: ponavljanje in utrjevanje

Učne metode: metoda didaktične igre, skupinsko delo, eksperimentalno delo Učne oblike: frontalna, individualna, skupinska, delo v paru

Učni cilji za temo snovi:

Učenci znajo:

- razvrstiti, uvrstiti in urediti snovi po njihovih lastnostih (gnetljivost, stisljivost, trdota, gostota);

- pojasniti povezanost lastnosti snovi z njihovo uporabo;

- razložiti pomen simbolov za označevanje nevarnih snovi (jedko, vnetljivo, strupeno, nevarno za vodno okolje idr.);

- utemeljiti uporabo različnih posod in prostorov za shranjevanje in transport snovi (npr.

steklenice, zabojniki);

- raziskati možnosti uporabe magnetov;

- vedeti, da nekatere snovi prevajajo električni tok, nekatere pa ne;

- prikazati in razumeti, da se zmesi lahko ločijo na različne načine in da nekatere zmesi težko ločimo na sestavine;

- opisati različne načine ločevanja zmesi;

- dokazati, da segrevanje in ohlajanje povzročata spremembe lastnosti snovi;

- utemeljiti pomen ločenega zbiranja odpadkov in razvrstiti odpadke v zabojnike za ločevanje;

- izdelati uporabne predmete iz različnih papirnih gradiv;

- izvajati poskuse po navodilih.

Učni cilji za temo svetloba:

Učenci znajo:

- odkriti povezanost nastanka dneva in noči z vrtenjem zemlje okoli svoje osi;

- dokazati, da se dan zvezno prevesi v noč in da je vmes mrak;

- razložiti, zakaj se dan in noč razlikujeta po osvetljenosti;

- poznati lastnosti svetlobe in pogoje, ki nam omogočajo, da predmete vidimo;

- dokazati, da telesa vidimo, če svetloba prihaja od njih v naše oči;

- prikazati, da se svetlobni žarki iz svetila širijo naravnost in na vse strani;

- izvajati poskuse po navodilih.

Učna sredstva in učni pripomočki: tabela za razdelitev v skupine, igra svetlobna zmešnjava (2), igra loči ali združi (2), igra vrtiljak snovi (2); vsi pripomočki za posamezno igro so zapakirani skupaj z igro.

Viri in literatura:

Brumen, M., Hajdinjak, L., Kruder, B., Pufič, T. (2004). Naravoslovje in tehnika 4. Učbenik za naravoslovje in tehniko v 4. Razredu devetletnega osnovnošolskega izobraževanja. Ljubljana:

Tehniška založba Slovenije.

Skribe Dimec, D. idr. (2006). Raziskujemo, gradimo 4. Učbenik. Ljubljana: DZS.

Kolma, A., Mati Djuraki, D., Furlan, I., Žibert, J., Klajnšek Gunde, M., Jaklin, M., Jerman, R.

(2009). Naravoslovje in tehnika 4. Delovni zvezek za 4. Razred osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett.

Kolma, A., Mati Djuraki, D., Furlan, I., Žibert, J., Klajnšek Gunde, M., Jaklin, M., Jerman, R.

(2006). Naravoslovje in tehnika 4. Učbenik za 4. Razred osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett.

Mežnar, P., Slevec, M., Štucin, A. (2014). Radovednih pet. Naravoslovje in tehnika 4. Samostojni delovni zvezek za naravoslovje in tehniko v 4. Razredu osnovne šole. Ljubljana: Rokus Klett Vodopivec, I., Popotnik, A., Gostinčar Blagotinšek, A., Skribe Dimec, D. in Balon, A. (2011).

Učni načrt. Program osnovna šola. Naravoslovje in tehnika. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo

Kolar, M., Krnel, D. in Velkavrh, A. (2011) Učni načrt. Program osnovna šola. Spoznavanje okolja. Ljubljana: Ministrstvo za šolstvo in šport: Zavod RS za šolstvo

Opomba: z mentorico si že pred uro razdeliva, katera bo opazovala katero igro oz. skupino.

UVODNI DEL Čas Dejavnost

3 min

Učencem povem, da bodo danes ponovno igrali igre, le da bodo v nekaterih skupinah igre zamenjane. Povem jim, da sem poskušala glede na njihove povratne informacije, ki so jih dali v vprašalnikih, igre dopolniti in izboljšati. Povem jim, da bo vsaka skupina dobila list, na katerega bo cela skupina oz. kdorkoli v skupini zapisal pozitivne ali negativne opombe, ki se bodo pojavile med igranjem (glede nalog, navodil, razumljivosti, pripomočkov, materialov,

…) (Priloga 9). Povem tudi, da bodo po igranju morali izpolniti vprašalnik.

Prosim jih, da preuredijo učilnico tako, da postavijo po 4 mize skupaj (ali 2, če so te večje).

Na prosojnici pokažem razdelitev v posamezne skupine. Učence opozorim, da naj pred igranjem dobro preberejo navodila, poudarim tudi, naj se igrajo v tišini. Če ima med igro kdo kakšno vprašanje, naj dvigne roko. Iz vsake skupine pokličem posameznika, da pride po škatlo z igro.

1. ura Čas Dejavnost

42 min

Učenci igrajo igre po skupinah.

Z mentorico opazujeva igranje učencev. Če kdo dvigne roko, se mu približam in mu prisluhnem.

Učenci imajo po koncu ure odmor.

2. Ura Čas Dejavnost

15 min

Po odmoru se vrnejo k igri. Učencem pustim, da igro igrajo še 15 minut.

Po tem času jih prosim, da pospravijo vse pripomočke in materiale nazaj v škatlo, tako kot so jih dobili na začetku. Prosim jih, naj škatle prinesejo h katedru.

7.2 Didaktične igre Priloga 6: Svetlobna zmešnjava

SVETLOBNA ZMEŠNJAVA

NAVODILA ZA UČITELJA

Učitelj pripravi vse pripomočke in materiale za izvajanje poskusov. Učence opozori, da ne pišejo po nalogah, temveč na priložen list papirja. Za nalogi 3 in 14 učitelj natisne dodatno križanko in paleto, da učenci lahko izpolnijo nalogo. Pri 15. nalogi učencem dovoli uporabo pametnega telefona ali jim priskrbi napravo (z internetno povezavo). Na koncu igre preveri, ali so vsi pripomočki pospravljeni. Učitelj spremlja igro in je na voljo učencem za morebitna vprašanja in pojasnila.

SVETLOBNA ZMEŠNJAVA

PRAVILA IGRE

Igro igrajo 4 igralci. Razdelijo si vloge sodnika, bankirja, izvajalca in pomočnika. Igralci si med igranjem menjajo vloge in jo odigrajo vsaj enkrat.

ZAČETEK IGRE

Na začetku igre vsak igralec dobi mošnjiček, v katerega skozi celo igro spravlja svoje imetje (žetone, kartice, točke), ki ga zasluži, in ga skrbno varuje. Mošnjiček vedno ostane pri istem igralcu in se z menjavo vlog ne menja. Na začetku vsak igralec prejme enako število imetja: 3 žetone in kartico za menjavo vlog.

POMEN KARTIC, ŽETONOV in TOČK

Žetoni – so namenjeni kupovanju nalog. Vsak igralec na začetku igre dobi 3 žetone.

Izvajalec v banki vplača 1 žeton. Bankir mu v žrebanje ponudi naloge, ki jih izvajalec izžreba. Vsak igralec lahko samo enkrat v igri z žetonom kupi kartico za menjavo vlog, če jo je kateri od igralcev že uporabil in je katera kartica v banki.

Kartica Menjava vlog – je namenjena menjavi vlog kadarkoli v igri.

Vsak igralec na začetku dobi eno kartico za menjavo vlog in jo lahko uveljavi kadarkoli v igri. Vse kartice ne morejo biti uveljavljene hkrati.

Igralec v banki vloži kartico za menjavo vlog in ostalim igralcem sporoči menjavo vlog.

Pomembno je, da lahko vsak igralec samo enkrat igra posamezno vlogo (npr. če je igralec na začetku bil sodnik, potem v igri ne more biti več sodnik, razen če je že odigral ostale tri vloge).

Izvajalec mora uporabiti kartico za menjavo vlog v primeru, če porabi vse žetone za kupovanje nalog. Kartico za menjavo vlog lahko kupiš z žetonom, ne moreš pa je zamenjati za žeton.

Točke – so shranjene v banki in jih igralec doseže z nalogo. Koliko točk dobi posamezen igralec, je navedeno v posamezni nalogi/rešitvi. Točke deli bankir.

MENJAVA VLOG

10 TOČK

navodila za naloge vrne v banko. Bankir razdeli točke in izvajano nalogo postavi na drug kupček (kamor odlaga že izvajane naloge).

Stopenjske kartice – ko igralec doseže določeno število točk, v banki izmenja svoje točke za stopenjsko kartico.

Točke in stopenjske kartice se zamenjajo na naslednji način:

50 točk = 1. stopnja oz. kartica za zlato stopnjo

(Primer: če ima izvajalec v mošnjičku 50 točk in kartico za 3. stopnjo, potem vse to skupaj zamenja za kartico 4. stopnje)

OSTALI PRIPOMOČKI

Pri nekaterih nalogah v igri je potrebno uporabiti tudi nekatere pripomočke. Po uporabi pripomočke vrnemo v škatlo.

Pripomočki:

- priponke z imeni igralca (sodnik, bankir, izvajalec, pomočnik)

- mošnjiček za igralca (vanj shrani svoje imetje),

Pripomočki za sodnika:

SODNIK BANKIR IZVAJALEC POMOČNIK

Pripomočki v škatli:

- ravnilo, - šablona,

- vrtavke z različnimi barvami, - 3 kratke lesene palčke, - filtrirni listki,

- 3 kozarci za vodo,

- flomastri (črna, modra, rdeča, vijolična, zelena, rjava),

- 2 ročni svetilki,

- namizna svetilka, - 2 zajčka na palčki, - posoda,

- voda, - zrcalo, - bel list papirja, - svinčnik,

- prirezana piramida iz prozorne folije, sestavljena iz štirih trapezov

Pripomočki za banko:

- blagajna - žetoni

- kartice Menjava vlog

- točke

- stopenjske kartice - naloge za žrebanje

POSAMEZNE VLOGE SODNIK

Sodnik ima v rokah Knjigo pravice, v kateri so vse rešitve za posamezne naloge. Sodnikova naloga je, da v knjigi poišče številko naloge, ki jo je izžrebal izvajalec, spremlja delo izvajalca in pomočnika ter preverja pravilnost rešitev. Sodnik rešitve preverja sproti. Prav tako je pozoren na to, kar izvajalec in pomočnik povesta, saj na nekatere naloge odgovorita le ustno. Njegova naloga je tudi nadziranje blagajnika, da ta iz blagajne ne bi izmaknil kakšnega pomembnega kosa, ki pripada banki. Sodnik mora biti pravičen in ne sme kaznovati ali prikrajšati koga za njegove točke.

Sodnik skrbi tudi za to, da so pripomočki vrnjeni na svoje mesto.

BANKIR

Bankir posluje z žetoni, točkami, stopenjskimi karticami, nalogami in karticami za menjavo vlog. Je varuh blagajne in nalog. Izvajalec v banki za en žeton kupi nalogo. Bankir žeton spravi v banko, in ne v svoj mošnjiček. Izvajalcu ponudi v žreb naloge. Po izvajani nalogi in preverjanju pravilnosti s strani sodnika, blagajnik po navodilih iz naloge/rešitev posameznikom dodeli njihove zaslužene točke.

Nalogo, ki jo je izvajalec izvajal, odloži na drug kupček, kjer so že izvajane naloge.

Bankirjeva naloga je tudi izmenjevanje točk za stopenjske kartice. Ko igralec (izvajalec, pomočnik, sodnik in tudi bankir) dobi doseženo število točk, jih lahko zamenja za stopenjsko kartico.

IZVAJALEC

Izvajalec je igralec, ki izvaja naloge. Izvajalec v banki vplača en žeton. Bankir mu ponudi kupček z nalogami in izvajalec iz kupčka izvleče eno nalogo. Po navodilih iz naloge in s pripomočki (če jih naloga zahteva) opravi svoje delo. Rešitve nalog zapisuje na list papirja, in ne piše po izžrebanih nalogah. Pri pripravi pripomočkov in izvajanju nalog mu pomaga pomočnik. Ali je naloga opravljena, oceni sodnik. Po končani nalogi se izvajalcu in ostalim razdeli toliko točk, kot je navedeno v nalogi/rešitvah. S pomočnikom pospravita pripomočke, če sta jih pri nalogi potrebovala.

Če v navodilih naloge ni posebej napisano, kdo izvaja kateri del naloge, potem izvajalec in pomočnik delata skupaj.

Če izvajalcu zmanjka žetonov za žrebanje nalog, mora uporabiti kartico za menjavo vlog.

Znak pomeni, da na vprašanje ali nalogo odgovori ustno. Pozoren je, da mu sodnik prisluhne, da lahko preveri odgovor.

POMOČNIK

Pomočnik je vedno ob strani izvajalca. Pomaga mu pri izvajanju nalog, ki jih ta izžreba. Pomaga mu s pripravljanjem in pospravljanjem pripomočkov ali z izvajanjem nalog.

Če v navodilih naloge ni posebej napisano, kdo izvaja kateri del naloge, potem izvajalec in pomočnik delata skupaj.

1. NALOGA: REBUS PRIPOMOČKI: pisalo

1 2 3 4 5 1 2 3 1 2 3 4

__ __ __ __ __ __ __ __

IZVAJALEC: 30 točk POMOČNIK: 20 točk BANKIR: 10 točk SODNIK: 10 točk

2. NALOGA: REBUS PRIPOMOČKI: pisalo

1 2 3 4 5 6 7 8 1 2 3 4 5 6 __ __ __ __ __

IZVAJALEC: 30 točk POMOČNIK: 20 točk BANKIR: 10 točk SODNIK: 10 točk

3. NALOGA: KRIŽANKA PRIPOMOČKI: pisalo

Rešite križanko, da boste dobil odgovor na vprašanje. Križanko rešite na dodatni natisnjen list v mapi dodatne kopije.

Kaj se mora zgoditi s svetlobo, da lahko vidimo, kakšen je predmet?

__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ od predmeta.

1 2

3 4

5 6 7 8

9 10

11 12 13 14

15

16

1 – Kaj nastane na tleh, če se postaviš s hrbtom obrnjen proti soncu?

2 – Ko sije sonce, dež prši, razpne čez mesta se, vasi, razpne se kakor slavolok v vseh barvah čez neba obok.

3 – Predmet, ki navadno visi na steni in v katerem vidiš svoj odsev.

4 – Kar je izdelano, ima določeno barvo, obliko, velikost in je oprijemljivo.

5 – Ko je v prostoru temno, jo prižgem, da lahko vidim.

5 – Ko je v prostoru temno, jo prižgem, da lahko vidim.

In document 2 TEORETIČNI DEL (Strani 126-0)